Βραβεία «Ίρις» 2017: τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

logo_eakΑπονεμήθηκαν την Τρίτη 21 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (που πλέον ονομάζονται βραβεία «Ίρις») στις ταινίες παραγωγής 2016 και στους συντελεστές τους. Αναλυτικά, κατά κατηγορία, είχαμε τις παρακάτω υποψηφιότητες (οι νικητές εμφανίζονται με πιο έντονα γράμματα):

Μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας

Μεγάλου μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ) «Λουκία Ρικάκη»

Ταινίας μικρού μήκους

  • «Αλεπού» (Ζακλίν Λέντζου)
  • «Κύβος» (Αλέξανδρος Σκούρας)
  • «Νηπενθές» (Γιάννης Συμβώνης)
  • «Η Χέλγκα στο Λουντ» (Θέλγια Πετράκη)
  • ⇒ «Limbo» (Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη)

Σκηνοθεσίας

Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη

Σεναρίου

  • Σωτήρης Τσαφούλιας, Κατερίνα Φιλιώτου («Έτερος Εγώ»)
  • Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης, Γιάννης Σακαρίδης («Amerika Square»)
  • ⇒ Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Σύλλας Τζουμέρκας («Suntan»)

Πρώτου ανδρικού ρόλου

  • Βασίλης Κουκαλάνι («Amerika Square»)
  • Δημήτρης Κίτσος («Park»)
  • ⇒ Μάκης Παπαδημητρίου («Suntan»)

Πρώτου γυναικείου ρόλου

  • ⇒ Σοφία Κόκκαλη («Νήμα»)
  • Μαρία Καλλιμάνη («Νοτιάς»)
  • Δάφνη Πατακιά («Το Ξύπνημα της Άνοιξης»)

Δεύτερου ανδρικού ρόλου

  • ⇒ Θέμης Πάνου («Νοτιάς»)
  • Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζεγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μονστηριώτης, Τέο Αγγέλοφ («Park»)
  • Γιάννης Τσορτέκης («Suntan»)

Δεύτερου γυναικείου ρόλου

  • Ιωάννα Κολλιοπούλου («Έτερος Εγώ»)
  • Αθηνά Παππά («Πέντρο Νούλα»)
  • Θέμις Μπαζάκα («Amerika Square»)
  • ⇒ Έλλη Τρίγγου («Suntan»)

Φωτογραφίας

  • Σίμος Σαρκετζής («Νήμα»)
  • Monica Lenczewska («Park»)
  • ⇒ Χρήστος Καραμάνης («Suntan»)

Μοντάζ

  • Πάνος Βουτσαράς («Νήμα»)
  • ⇒ Γιάννης Σακαρίδης («Amerika Square»)
  • Ναπολέων Στρατογιαννάκης («Suntan»)

Πρωτότυπης μουσικής

  • Felizol, The Boy («Νήμα»)
  • ⇒ Drog_A_Tek («Το Ξύπνημα της Άνοιξης»)
  • Αλέξανδρος Βούλγαρης («Park»)
  • Felizol («Suntan»)

Σκηνογραφίας

  • Ηλίας Λεδάκης («Έτερος Εγώ»)
  • The Boy, Κωνσταντίνος Λαμπρίδης («Νήμα»)
  • ⇒ Σπύρος Λάσκαρης («Νοτιάς»)

Ενδυματολογίας

  • Άλκηστη Μάμαλη («Νήμα»)
  • Εύα Νάθενα («Νοτιάς»)
  • ⇒ Γιούλα Ζωιοπούλου («Η Ρόζα της Σμύρνης»)

Ήχου

  • Άρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή, Κώστας Βαρυμποπιώτης («Νοτιάς»)
  • ⇒ Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου, Βάλια Τσέρου («Park»)
  • Λεονάρδος Ντούνης, Κώστας Φυλακτίδης («Suntan»)

Μακιγιάζ

  • Γιάννης Παμούκης («Έτερος Εγώ»)
  • Ιωάννα Λυγίζου («Νήμα»)
  • ⇒ Κατερίνα Βαρθαλίτου («Νοτιάς»)
  • Εύη Ζαφειροπούλου («Suntan»)

Ειδικών εφέ και κινηματογραφικής καινοτομίας

  • ⇒ Γιώργος Αλαχούζος, Ρούλης Αλαχούζος, Αντώνης Κοτζιάς («Έτερος Εγώ»)
  • Προκόπης Βλασερός, Ιωάννης Αγελαδόπουλος («Νήμα»)
  • Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος («Νοτιάς»)

Άλλες κατηγορίες

  • Βραβείο Ξένης Ταινίας: “I, Daniel Blake” («Εγώ, ο Ντάνιελ Μπλέικ») του Κεν Λόουτς
  • Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων: «Αίνιγμα» των Αντώνη Νούσια και Άρη Φατούρου
  • Film Factory Short Film Fund: «Καρτ Ποστάλ από το Τέλος» του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου και «Τζένη και Γιάννης» της Νικολέτας Λεούση

Οι υποψήφιες ταινίες για τα βραβεία «Ίρις 2017»

Σύμφωνα με το άρθρο της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, οι 20 υποψήφιες ταινίες μεγάλου μήκους, παραγωγής 2016, για το βραβείο Ίρις 2017 είναι οι παρακάτω:

Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας

  1. Αγάπη, Αγάπη, Αγάπη, του Κώστα Ζάππα
  2. Το Αγόρι στη Γέφυρα, του Πέτρου Χαραλάμπους
  3. Έτερος Εγώ, του Σωτήρη Τσαφούλια
  4. Ευτυχία, του Χρήστου Πυθαρά
  5. Καύση, του Στράτου Τζίτζη
  6. Νήμα, του The Boy
  7. Νοτιάς, του Τάσου Μπουλμέτη
  8. Ξα μου, της Κλειούς Φανουράκη
  9. Το Ξύπνημα της Άνοιξης, του  Κωνσταντίνου Γιάνναρη
  10. Όντως Φιλιούνται;, του Γιάννη Κορρέ
  11. Ουτοπία, του Νίκου Κουρού
  12. Πέντρο Νούλα, του Κάρολου Ζωναρά
  13. Η Ρόζα της Σμύρνης, του Γιώργου Κορδέλλα
  14. Τέλειοι Ξένοι, του Θοδωρή Αθερίδη
  15. Amerika Square, του Γιάννη Σακαρίδη
  16. Glory, των Petar Valchanov και Kristina Crozeva
  17. Nocturne, του Κωνσταντή Φραγκόπουλου
  18. Park, της Σοφίας Εξάρχου
  19. Short Fuse, των Ανδρέα Λαμπρόπουλου και Κώστα Σκύφτα
  20. Suntan, του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Για τις υποψήφιες ταινίες τεκμηρίωσης, κινουμένων σχεδίων και μικρού μήκους, καθώς και τις 10 ξένες ταινίες που είναι υποψήφιες για τα αντίστοιχα φετινά βραβεία, διαβάστε το άρθρο στο blog της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Βραβεία «Ίρις» 2016: τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

logo_eakΑπονεμήθηκαν τη Δευτέρα 28 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (που πλέον ονομάζονται βραβεία «Ίρις») στις ταινίες παραγωγής 2015 και στους συντελεστές τους. Αναλυτικά, κατά κατηγορία, είχαμε τις παρακάτω υποψηφιότητες (οι νικητές εμφανίζονται με πιο έντονα γράμματα):

Μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας

«Ένας άλλος κόσμος» (παραγωγοί: Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης)
⇒ «Τετάρτη 04:45» (παραγωγοί: Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος)
«Invisible» (παραγωγοί: Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης)
«SMAC [Second Μitochondrial Αctivator of Caspases]» (παραγωγός: Ηλίας Δημητρίου)
«Chevalier» (παραγωγοί: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη)

Μεγάλου μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ) «Λουκία Ρικάκη»

«Αρκαδία Χαίρε» (Φίλιππος Κουτσαφτής)
⇒ «Erotica, Exotica, etc…» (Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη)
«The Longest Run» (Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου)

Ταινίας μικρού μήκους

«Ο Σπόρος» (Ιφιγένεια Κοτσώνη)
⇒ «Το Σύκο» (Νικόλας Κολοβός)
«Dreamtoy» (Χρήστος Χουλιάρας)
«Joanna» (Παναγιώτης Φαφούτης)
«Simon Says» (Νίκος Τσεμπερόπουλος)
«4η Μαρτίου» (Δημήτρης Νάκος)

Σκηνοθεσίας

⇒ Αλέξης Αλεξίου («Τετάρτη 04:45»)
Αθηνά Τσαγγάρη («Chevalier»)
Δημήτρης Αθανίτης («Invisible»)
Ηλίας Δημητρίου («Smac»)

Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη

Joyce A. Nashawati («Καύσωνας»)
⇒ Γιώργος Ζώης («Interruption»)
⇒ Ευαγγελία Κρανιώτη («Erotica, Exotica, etc…»)

Σεναρίου

Αλέξης Αλεξίου («Τετάρτη 04:45»)
⇒ Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη («Chevalier»)
Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος («Interruption»)
Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής («Invisible»)
Ηλίας Δημητρίου («Smac»)

Πρώτου ανδρικού ρόλου

Χάρης Φραγκούλης («Ουζερί Τσιτσάνης»)
⇒ Στέλιος Μάινας («Τετάρτη 04:45»)
Γιάννης Στάνκογλου («Invisible»)

Πρώτου γυναικείου ρόλου

Μαρία Καβογιάννη («Ένας Άλλος Κόσμος»)
Κίκα Γεωργίου («Silent»)
⇒ Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη («Smac»)

Δεύτερου ανδρικού ρόλου

⇒ Μηνάς Χατζησάββας («Ένας Άλλος Κόσμος»)
Αντρέας Κωνσταντίνου («Ουζερί Τσιτσάνης»)
Δημήτρης Τζουμάκης («Τετάρτη 04:45»)

Δεύτερου γυναικείου ρόλου

⇒ Βασιλική Τρουφάκου («Ουζερί Τσιτσάνης»)
Αλεξία Καλτσίκη («Interruption»)
Κόρα Καρβούνη («Invisible»)

Φωτογραφίας

Γιώργος Αρβανίτης («Καύσωνας»)
⇒ Χρήστος Καραμάνης («Τετάρτη 04:45»)
Γιάννης Φώτου («Invisible»)

Μοντάζ

Ιωάννα Σπηλιοπούλου («Αρκαδία Χαίρε»)
⇒ Λάμπης Χαραλαμπίδης («Τετάρτη 04:45»)
Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson («Chevalier»)
Γιάννης Χαλκιαδάκης («Interruption»)

Πρωτότυπης μουσικής

Κωνσταντίνος Βήτα («Αρκαδία Χαίρε»)
Coti C. («Σύμπτωμα»)
⇒ Γιάννης Βεσλεμές (Felizol) («Τετάρτη 04:45»)

Σκηνογραφίας

Γιώργος Γεωργίου («Ένας Άλλος Κόσμος»)
Αντώνης Χαλκιάς («Ουζερί Τσιτσάνης»)
⇒ Σπύρος Λάσκαρης («Τετάρτη 04:45»)
Σπύρος Λάσκαρης («Interruption»)

Ενδυματολογίας

⇒ Άννα Μαχαιριανάκη («Ουζερί Τσιτσάνης»)
Άλκηστη Μάμαλη («Τετάρτη 04:45»)
Zorana Meic, Εύα Γουλάκου («Interruption»)

Ήχου

⇒ Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren («Τετάρτη 04:45»)
Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης («Chevalier»)
Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Herve Buirette («Interruption»)

Μακιγιάζ

⇒ Ναμπίλ Σαλαμέ («Ουζερί Τσιτσάνης»)
Στέλλα Καραπούλιου («Τετάρτη 04:45»)
Εύη Ζαφειροπούλου («Chevalier»)
Anne-Valerie Chiabaut («Interruption»)

Ειδικών εφέ και κινηματογραφικής καινοτομίας

⇒ Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen («Τετάρτη 04:45»)
Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης («Interruption»)
Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος («The Republic»)

Άλλες κατηγορίες

  • Βραβείο Ξένης Ταινίας (νέο βραβείο, ψηφίζουν κριτικοί κινηματογράφου, μέλη της Ακαδημίας): «Ο Αστακός» (The Lobster) του Γιώργου Λάνθιμου
  • Film Factory Short Film Fund: Κορίνα Λογοθέτη («Βουρβουρού») και Ελίνα Φέσσα («Ράγες»)

Τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (2013)

Απονεμήθηκαν τη Δευτέρα 14 Απριλίου τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου στις ταινίες παραγωγής 2013 και στους συντελεστές τους. Αναλυτικά, κατά κατηγορία, είχαμε τις παρακάτω υποψηφιότητες (οι νικητές εμφανίζονται με πιο έντονα γράμματα):

  1. Μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας
  2. Μεγάλου μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ)
  3. Ταινίας μικρού μήκους
    • «Ο Έλβις είναι νεκρός» (παραγωγός: Στέργιος Πάσχος)
    • «Νικολέτα» (παραγωγός: Λίζα Κέντερμαν)
    • «Προαύλιο» (παραγωγοί: Ρηνιώ Δραγασάκη)
    • «TravelExpress» (παραγωγός: Νατάσα Ξύδη)
    • «Washingtonia» (παραγωγός: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη)
  4. Σκηνοθεσίας
  5. Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη
  6. Σεναρίου
  7. Πρώτου ανδρικού ρόλου
  8. Πρώτου γυναικείου ρόλου
  9. Δεύτερου ανδρικού ρόλου
  10. Δεύτερου γυναικείου ρόλου
  11. Φωτογραφίας
  12. Μοντάζ
  13. Πρωτότυπης μουσικής
  14. Σκηνογραφίας
  15. Ενδυματολογίας
  16. Ήχου
  17. Μακιγιάζ
  18. Ειδικών εφέ και κινηματογραφικής καινοτομίας

Τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (2011)

Ενημέρωση (7 Μαΐου 2012): οι νικητές σε κάθε κατηγορία εμφανίζονται με πιο έντονα γράμματα

 

Τη Δευτέρα 7 Μαΐου, όπως και τις προηγούμενες δύο χρονιές, θα απονεμηθούν τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (που, κάποτε, πρέπει να αποκτήσουν και κάποιο όνομα) στις ταινίες και στους ανθρώπους του ελληνικού κινηματογράφου που ξεχώρισαν το 2011. Οι υποψηφιότητες, στις οποίες ξεχωρίζουν οι ταινίες «Άδικος κόσμος» και «Το γάλα», που προτάθηκαν στις 11 από τις 16 κατηγορίες, είναι οι ακόλουθες (με αλφαβητική σειρά):

  1. Μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας
  2. Μεγάλου μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ)
    • «Οι νύμφες του Hindu Kush» (παραγωγοί: Μίκης Μοδιάνο, Φωτεινή Οικονομοπούλου και Αννέτα Παπαθανασίου)
    • «Πεθαίνοντας για την αλήθεια» (παραγωγοί: Κώστας Λαμπρόπουλος, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μάνος Κρεζίας και Διονύσης Σαμιώτης)
    • «Πρώτη ύλη» (παραγωγοί: Κώστας Λαμπρόπουλος και Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος)
    • «Σωματείο ρακοσυλλεκτών» (παραγωγοί: Νικόλας Τριανταφυλλίδης, Θεοδώρα Βαλεντή-Πικρού και Μαρίνα Δανέζη)
  3. Ταινίας μικρού μήκους
    • «Αμπάριζα γι’ απόδραση», η Έλενα Δημητρακοπούλου
    • «Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν κι ο Φρέντυ», η Ρηνιώ Δραγασάκη
    • «Πίστομα», ο Γιώργος Φουρτούνης
    • «Just a perfect day», ο Εύρης Παπανικόλας
    • «MUSIKHOF», ο Θωμάς Κιάος
  4. Σκηνοθεσίας
  5. Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη
  6. Σεναρίου
  7. Πρώτου ανδρικού ρόλου
  8. Πρώτου γυναικείου ρόλου
  9. Δεύτερου ανδρικού ρόλου
  10. Δεύτερου γυναικείου ρόλου
  11. Φωτογραφίας
  12. Μοντάζ
  13. Πρωτότυπης μουσικής
    • Josepha van der Schoot («Άδικος κόσμος»)
    • Γιάννος Αιόλου («Το τανγκό των Χριστουγέννων»)
    • DNA [Αλέξανδρος Χρηστάρας και Γιώργος Ραμαντάνης] («Τρεις μέρες ευτυχίας»)
  14. Σκηνογραφίας
  15. Ενδυματολογίας
  16. Ήχου
  17. Μακιγιάζ
  18. Ειδικών εφέ και κινηματογραφικής καινοτομίας

Τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (2010)

Ενημέρωση (3 Μαΐου 2011): οι νικητές σε κάθε κατηγορία εμφανίζονται με πιο έντονα γράμματα

Στις 3 Μαΐου, όπως και πέρυσι, θα απονεμηθούν τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου στις ταινίες και στους ανθρώπους του ελληνικού κινηματογράφου που ξεχώρισαν το 2010. Οι υποψηφιότητες, στις οποίες ξεχωρίζει η ταινία «Χώρα προέλευσης», που προτάθηκε στις 12 από τις 16 κατηγορίες, είναι οι ακόλουθες (με αλφαβητική σειρά):

  1. Μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας (έχουμε και σχετική δημοσκόπηση)
  2. Μεγάλου μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ)
    • «Λόγος και αντίσταση» (σκην. Τίμων Κουλμάσης)
    • «Με τον Καλλιγιάννη» (σκην. Πέδρο Ολάγια)
    • «Τα παιδία δεν παίζει» (σκην. Ρέα Αποστολίδου, Γιούρι Αβέρωφ)
  3. Ταινίας μικρού μήκους
    • «13½» (σκην. Χάρης Βαφειάδης)
    • «Casus Belli» (σκην. Γιώργος Ζώης)
    • «Ketchup» (σκην. Κωνσταντής Φραγκόπουλος)
    • «Τι ώρα θα γυρίσεις» (σκην. Μαριτίνα Πάσσαρη)
    • «Το χωριό» (σκην. Στέλιος Πολυχρονάκης)
  4. Σκηνοθεσίας
    • Σωτήρης Γκορίτσας («Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα»)
    • Γιάννης Οικονομίδης («Μαχαιροβγάλτης»)
    • Σύλλας Τζουμέρκας («Χώρα Προέλευσης»)
    • Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη («Attenberg»)
  5. Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη
  6. Σεναρίου
    • Σωτήρης Γκορίτσας («Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα»)
    • Γιάννης Οικονομίδης, Δώρης Αυγερινόπουλος («Μαχαιροβγάλτης»)
    • Σύλλας Τζουμέρκας, Γιούλα Μπούνταλη («Χώρα Προέλευσης»)
    • Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη («Attenberg»)
  7. Πρώτου ανδρικού ρόλου
  8. Πρώτου γυναικείου ρόλου
  9. Δεύτερου ανδρικού ρόλου
  10. Δεύτερου γυναικείου ρόλου
  11. Φωτογραφίας
    • Ηλίας Αδάμης («Άπνοια»)
    • Δημήτρης Κατσαΐτης («Μαχαιροβγάλτης»)
    • Ηλίας Κωνσταντακόπουλος («Η υπογραφή»)
  12. Μοντάζ
    • Πάνος Βουτσαράς («Χώρα Προέλευσης»)
    • Ιωάννα Σπηλιοπούλου («Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα»)
    • Γιάννης Χαλκιαδάκης («Μαχαιροβγάλτης»)
  13. Πρωτότυπης μουσικής
    • Burger Project («Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα»)
    • Drog_A_Tek («Χώρα Προέλευσης»)
    • Νίκος Κυπουργός («Άπνοια»)
    • Νίκος Κυπουργός («Η υπογραφή»)
  14. Σκηνογραφίας
    • Γιώργος Γεωργίου («Ταξίδι στη Μυτιλήνη»)
    • Ιουλία Σταυρίδου («Η υπογραφή»)
    • Ιουλία Σταυρίδου («Μαχαιροβγάλτης»)
  15. Ενδυματολογίας
    • Γιώργος Γεωργίου («Ταξίδι στη Μυτιλήνη»)
    • Ιουλία Σταυρίδου («Η υπογραφή»)
    • Μαγιού Τρικεριώτη («Χώρα Προέλευσης»)
  16. Ήχου
    • Βαγγέλης Ζέλκας, Κώστας Βαρυμποπιώτης («Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα»)
    • Ντίνος Κίττου, Κώστας Φυλακτίδης («Μαχαιροβγάλτης»)
    • Α. Λουζιώτης, Δ. Κανελλόπουλος, Π. Βουτσαράς, Κώστας Βαρυμποπιώτης («Χώρα Προέλευσης»)
  17. Μακιγιάζ
    • Φανή Αλεξάκη («Η υπογραφή»)
    • Εύη Ζαφειροπούλου («Χώρα Προέλευσης»)
    • Θεανώ Καπνιά («Ταξίδι στη Μυτιλήνη»)
  18. Ειδικών εφέ και κινηματογραφικής καινοτομίας
    • Ντίνος Θεοδοσίου («Τα σκυλιά»)
    • Αντώνης Κοτζιάς («Χάρισμα»)
    • Νίκος Μούτσελος («Η Υπογραφή»)

Το όνομα των βραβείων

Χθες, Δευτέρα 3 Μαΐου, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου απένειμε τα πρώτα βραβεία στις ταινίες του 2009 και στους ανθρώπους που εργάστηκαν γι’ αυτές· τα δε βραβεία ονομάστηκαν από πολλούς «ελληνικά Όσκαρ».

Με δεδομένο όμως ότι Όσκαρ ονομάζονται τα βραβεία της αμερικανικής ακαδημίας κινηματογράφου, Σεζάρ τα αντίστοιχα γαλλικά και Γκόγια τα αντίστοιχα ισπανικά, γιατί να μη βρούμε κι εμείς ένα όνομα για τα ελληνικά;

Τα «90 λεπτά» έχουν να προτείνουν μερικά ονόματα, έτσι για να αρχίσει η συζήτηση:

  • Μανάκη: προς τιμήν των αδελφών Μανάκη, πρωτοπόρων του βαλκανικού κινηματογράφου,
  • Γκόλφω: από την πρώτη ελληνική ταινία μεγάλου μήκους (1914),
  • Αστέρω: κλασσική ιστορία, όπως και αυτή της Γκόλφως, που τροφοδότησαν και οι δύο, ως σενάριο, πολλές ταινίες,
  • Δάφνις: από την ταινία «Δάφνις και Χλόη» (1931) του Ορέστη Λάσκου, πρώτη ελληνική ταινία με γυμνές σκηνές.

Αν αποφασίσουμε σε ένα κοινά αποδεκτό όνομα, θα είναι πιο εύκολο να αναφερόμαστε στα βραβεία της Ε.Α.Κ. χρησιμοποιώντας φράσεις όπως: «ο Κυνόδοντας απέσπασε 5 Δάφνις» (ομόηχο με «δάφνες») ή «η Στρέλλα κέρδισε 4 Μανάκη».

Τι λέτε; Έχετε κάποια άλλη πρόταση;

Υποψηφιότητες για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Ανακοινώθηκαν προχθές οι υποψηφιότητες για τα (πρώτα) βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, που ιδρύθηκε πριν από λίγους μήνες (23 Νοεμβρίου 2009) με πρωτοβουλία της  Κίνησης που αναπτύχθηκε στο χώρο του ελληνικού κινηματογράφου και που έγινε γνωστή με τον τίτλο «Κινηματογραφιστές στην Ομίχλη».

Ενημέρωση 4 Μαΐου 2010: οι νικητές κάθε κατηγορίας εμφανίζονται με διαφορετικό χρώμα φόντου.

Οι 18 κατηγορίες που θα κριθούν οι υποψήφιοι (ταινίες και συντελεστές), καθώς και οι αντίστοιχες υποψηφιότητες (5 για τις ταινίες μεγάλου και μικρού μήκους, 3 για τις υπόλοιπες κατηγορίες), είναι οι παρακάτω (με αλφαβητική σειρά):

  1. μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας
  2. σκηνοθεσίας
  3. σεναρίου
  4. α’ ανδρικού ρόλου
  5. α’ γυναικείου ρόλου
  6. β’ ανδρικού ρόλου
  7. β’ γυναικείου ρόλου
  8. ειδικών εφέ και κινηματογραφικής καινοτομίας
    • Jordan Zahariev («Ψυχή βαθιά»)
    • Γιώργος & Ρούλης Αλαχούζος («Κυνόδοντας»)
    • Πέτρος Νούσιας («Το Κακό στην εποχή των ηρώων»)
  9. μακιγιάζ
    • Apollonia B., Μαίρη Σταυρακάκη («Στρέλλα»)
    • Γιάννα Μαρματάκη («Το Κακό στην εποχή των ηρώων»)
    • Κυριακή Μελίδου, Ivon Ivanova («Ψυχή βαθιά»)
  10. ήχου
    • Θανάσης Αρβανίτης («Παράδεισος στη Δύση»)
    • Στέφανος Ευθυμίου, Δημήτρης Βουτσάς, Πάνος Βουτσαράς, Κώστας Βαρυμποπιώτης («Ψυχή βαθιά»)
    • Νίκος Παπαδημητρίου, Αλίκη Παναγή, Κώστας Βαρυμποπιώτης («Ricordi mi»)
  11. ενδυματολογίας
    • Γιώργος Γεωργίου («Μαύρο Λιβάδι»)
    • Βασίλης Μπαρμπαρίγος («Στρέλλα»)
    • Λουκία Χατζέλου («Ψυχή βαθιά»)
  12. σκηνογραφίας
  13. πρωτότυπης μουσικής
  14. μοντάζ
  15. φωτογραφίας
  16. πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη
  17. ταινίας μικρού μήκους
    • «Mesecina» (Σοφία Εξάρχου, Ελίνα Ψύχου)
    • «Απογραφή» (Βαγγέλης Καλαμπάκας, Παναγιώτης Κυριακουλάκος)
    • «Κι εγώ για μένα» (Τζώρτζης Γρηγοράκης)
    • «Μετά το χαρακτηριστικό ήχο» (Αχιλλέας Κυριακίδης)
    • «Ο σκύλος» (Νίκος Labot)
  18. ντοκιμαντέρ

Οι υποψηφιότητες προέκυψαν μετά από ψηφοφορία που έγινε 22-24 Μαρτίου μεταξύ των μελών της Ακαδημίας. Οι νικητές θα προκύψουν μετά από την ψηφοφορία που θα γίνει 26-29 Απριλίου και η τελετή απονομής των βραβείων θα γίνει στις 3 Μαΐου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.