Βραβεία «Ίρις» 2017: τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

logo_eakΑπονεμήθηκαν την Τρίτη 21 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (που πλέον ονομάζονται βραβεία «Ίρις») στις ταινίες παραγωγής 2016 και στους συντελεστές τους. Αναλυτικά, κατά κατηγορία, είχαμε τις παρακάτω υποψηφιότητες (οι νικητές εμφανίζονται με πιο έντονα γράμματα):

Μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας

Μεγάλου μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ) «Λουκία Ρικάκη»

Ταινίας μικρού μήκους

  • «Αλεπού» (Ζακλίν Λέντζου)
  • «Κύβος» (Αλέξανδρος Σκούρας)
  • «Νηπενθές» (Γιάννης Συμβώνης)
  • «Η Χέλγκα στο Λουντ» (Θέλγια Πετράκη)
  • ⇒ «Limbo» (Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη)

Σκηνοθεσίας

Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη

Σεναρίου

  • Σωτήρης Τσαφούλιας, Κατερίνα Φιλιώτου («Έτερος Εγώ»)
  • Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης, Γιάννης Σακαρίδης («Amerika Square»)
  • ⇒ Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Σύλλας Τζουμέρκας («Suntan»)

Πρώτου ανδρικού ρόλου

  • Βασίλης Κουκαλάνι («Amerika Square»)
  • Δημήτρης Κίτσος («Park»)
  • ⇒ Μάκης Παπαδημητρίου («Suntan»)

Πρώτου γυναικείου ρόλου

  • ⇒ Σοφία Κόκκαλη («Νήμα»)
  • Μαρία Καλλιμάνη («Νοτιάς»)
  • Δάφνη Πατακιά («Το Ξύπνημα της Άνοιξης»)

Δεύτερου ανδρικού ρόλου

  • ⇒ Θέμης Πάνου («Νοτιάς»)
  • Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζεγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μονστηριώτης, Τέο Αγγέλοφ («Park»)
  • Γιάννης Τσορτέκης («Suntan»)

Δεύτερου γυναικείου ρόλου

  • Ιωάννα Κολλιοπούλου («Έτερος Εγώ»)
  • Αθηνά Παππά («Πέντρο Νούλα»)
  • Θέμις Μπαζάκα («Amerika Square»)
  • ⇒ Έλλη Τρίγγου («Suntan»)

Φωτογραφίας

  • Σίμος Σαρκετζής («Νήμα»)
  • Monica Lenczewska («Park»)
  • ⇒ Χρήστος Καραμάνης («Suntan»)

Μοντάζ

  • Πάνος Βουτσαράς («Νήμα»)
  • ⇒ Γιάννης Σακαρίδης («Amerika Square»)
  • Ναπολέων Στρατογιαννάκης («Suntan»)

Πρωτότυπης μουσικής

  • Felizol, The Boy («Νήμα»)
  • ⇒ Drog_A_Tek («Το Ξύπνημα της Άνοιξης»)
  • Αλέξανδρος Βούλγαρης («Park»)
  • Felizol («Suntan»)

Σκηνογραφίας

  • Ηλίας Λεδάκης («Έτερος Εγώ»)
  • The Boy, Κωνσταντίνος Λαμπρίδης («Νήμα»)
  • ⇒ Σπύρος Λάσκαρης («Νοτιάς»)

Ενδυματολογίας

  • Άλκηστη Μάμαλη («Νήμα»)
  • Εύα Νάθενα («Νοτιάς»)
  • ⇒ Γιούλα Ζωιοπούλου («Η Ρόζα της Σμύρνης»)

Ήχου

  • Άρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή, Κώστας Βαρυμποπιώτης («Νοτιάς»)
  • ⇒ Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου, Βάλια Τσέρου («Park»)
  • Λεονάρδος Ντούνης, Κώστας Φυλακτίδης («Suntan»)

Μακιγιάζ

  • Γιάννης Παμούκης («Έτερος Εγώ»)
  • Ιωάννα Λυγίζου («Νήμα»)
  • ⇒ Κατερίνα Βαρθαλίτου («Νοτιάς»)
  • Εύη Ζαφειροπούλου («Suntan»)

Ειδικών εφέ και κινηματογραφικής καινοτομίας

  • ⇒ Γιώργος Αλαχούζος, Ρούλης Αλαχούζος, Αντώνης Κοτζιάς («Έτερος Εγώ»)
  • Προκόπης Βλασερός, Ιωάννης Αγελαδόπουλος («Νήμα»)
  • Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος («Νοτιάς»)

Άλλες κατηγορίες

  • Βραβείο Ξένης Ταινίας: “I, Daniel Blake” («Εγώ, ο Ντάνιελ Μπλέικ») του Κεν Λόουτς
  • Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων: «Αίνιγμα» των Αντώνη Νούσια και Άρη Φατούρου
  • Film Factory Short Film Fund: «Καρτ Ποστάλ από το Τέλος» του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου και «Τζένη και Γιάννης» της Νικολέτας Λεούση

Σχολιάστε