Βραβεία «Ίρις» 2016: τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

logo_eakΑπονεμήθηκαν τη Δευτέρα 28 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (που πλέον ονομάζονται βραβεία «Ίρις») στις ταινίες παραγωγής 2015 και στους συντελεστές τους. Αναλυτικά, κατά κατηγορία, είχαμε τις παρακάτω υποψηφιότητες (οι νικητές εμφανίζονται με πιο έντονα γράμματα):

Μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας

«Ένας άλλος κόσμος» (παραγωγοί: Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης)
⇒ «Τετάρτη 04:45» (παραγωγοί: Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος)
«Invisible» (παραγωγοί: Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης)
«SMAC [Second Μitochondrial Αctivator of Caspases]» (παραγωγός: Ηλίας Δημητρίου)
«Chevalier» (παραγωγοί: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη)

Μεγάλου μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ) «Λουκία Ρικάκη»

«Αρκαδία Χαίρε» (Φίλιππος Κουτσαφτής)
⇒ «Erotica, Exotica, etc…» (Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη)
«The Longest Run» (Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου)

Ταινίας μικρού μήκους

«Ο Σπόρος» (Ιφιγένεια Κοτσώνη)
⇒ «Το Σύκο» (Νικόλας Κολοβός)
«Dreamtoy» (Χρήστος Χουλιάρας)
«Joanna» (Παναγιώτης Φαφούτης)
«Simon Says» (Νίκος Τσεμπερόπουλος)
«4η Μαρτίου» (Δημήτρης Νάκος)

Σκηνοθεσίας

⇒ Αλέξης Αλεξίου («Τετάρτη 04:45»)
Αθηνά Τσαγγάρη («Chevalier»)
Δημήτρης Αθανίτης («Invisible»)
Ηλίας Δημητρίου («Smac»)

Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη

Joyce A. Nashawati («Καύσωνας»)
⇒ Γιώργος Ζώης («Interruption»)
⇒ Ευαγγελία Κρανιώτη («Erotica, Exotica, etc…»)

Σεναρίου

Αλέξης Αλεξίου («Τετάρτη 04:45»)
⇒ Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη («Chevalier»)
Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος («Interruption»)
Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής («Invisible»)
Ηλίας Δημητρίου («Smac»)

Πρώτου ανδρικού ρόλου

Χάρης Φραγκούλης («Ουζερί Τσιτσάνης»)
⇒ Στέλιος Μάινας («Τετάρτη 04:45»)
Γιάννης Στάνκογλου («Invisible»)

Πρώτου γυναικείου ρόλου

Μαρία Καβογιάννη («Ένας Άλλος Κόσμος»)
Κίκα Γεωργίου («Silent»)
⇒ Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη («Smac»)

Δεύτερου ανδρικού ρόλου

⇒ Μηνάς Χατζησάββας («Ένας Άλλος Κόσμος»)
Αντρέας Κωνσταντίνου («Ουζερί Τσιτσάνης»)
Δημήτρης Τζουμάκης («Τετάρτη 04:45»)

Δεύτερου γυναικείου ρόλου

⇒ Βασιλική Τρουφάκου («Ουζερί Τσιτσάνης»)
Αλεξία Καλτσίκη («Interruption»)
Κόρα Καρβούνη («Invisible»)

Φωτογραφίας

Γιώργος Αρβανίτης («Καύσωνας»)
⇒ Χρήστος Καραμάνης («Τετάρτη 04:45»)
Γιάννης Φώτου («Invisible»)

Μοντάζ

Ιωάννα Σπηλιοπούλου («Αρκαδία Χαίρε»)
⇒ Λάμπης Χαραλαμπίδης («Τετάρτη 04:45»)
Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson («Chevalier»)
Γιάννης Χαλκιαδάκης («Interruption»)

Πρωτότυπης μουσικής

Κωνσταντίνος Βήτα («Αρκαδία Χαίρε»)
Coti C. («Σύμπτωμα»)
⇒ Γιάννης Βεσλεμές (Felizol) («Τετάρτη 04:45»)

Σκηνογραφίας

Γιώργος Γεωργίου («Ένας Άλλος Κόσμος»)
Αντώνης Χαλκιάς («Ουζερί Τσιτσάνης»)
⇒ Σπύρος Λάσκαρης («Τετάρτη 04:45»)
Σπύρος Λάσκαρης («Interruption»)

Ενδυματολογίας

⇒ Άννα Μαχαιριανάκη («Ουζερί Τσιτσάνης»)
Άλκηστη Μάμαλη («Τετάρτη 04:45»)
Zorana Meic, Εύα Γουλάκου («Interruption»)

Ήχου

⇒ Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren («Τετάρτη 04:45»)
Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης («Chevalier»)
Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Herve Buirette («Interruption»)

Μακιγιάζ

⇒ Ναμπίλ Σαλαμέ («Ουζερί Τσιτσάνης»)
Στέλλα Καραπούλιου («Τετάρτη 04:45»)
Εύη Ζαφειροπούλου («Chevalier»)
Anne-Valerie Chiabaut («Interruption»)

Ειδικών εφέ και κινηματογραφικής καινοτομίας

⇒ Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen («Τετάρτη 04:45»)
Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης («Interruption»)
Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος («The Republic»)

Άλλες κατηγορίες

  • Βραβείο Ξένης Ταινίας (νέο βραβείο, ψηφίζουν κριτικοί κινηματογράφου, μέλη της Ακαδημίας): «Ο Αστακός» (The Lobster) του Γιώργου Λάνθιμου
  • Film Factory Short Film Fund: Κορίνα Λογοθέτη («Βουρβουρού») και Ελίνα Φέσσα («Ράγες»)

Σχολιάστε